Blog
Adobe Programları

Adobe Programları

Adobe Programları

Bilgisayarla haşır neşir olan herkesin kulak aşinalığının olduğu Adobe programları, kullanım alanı son derece yaygın olan uygulamalardır. Düşüncelerini kolay, hızlı ve profesyonel bir şekilde hayata geçirmek isteyen herkesin yararlanabileceği bu programların yapımcısı, merkezi Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde olan Adobe Systems Incorporated yazılım şirketidir.

Adobe Programları Kullanım Alanları

Türkçe anlamı “kerpiç” olan Adobe programları, hareketli ve interaktif sunumlar yapmak isteyen yazılımcıların göz bebeği durumundadır. Çeşitli farklı versiyonları bulunan ve her yıl yeni güncellemeleri Adobe şirketi tarafından geliştirilen bu programlar; tasarımcıların ve yazılımcıların ihtiyaç duyduğu alanlara göre yapılmaktadır.

 • Adobe Photoshop

Adobe denilince ilk akla gelen ve bilgisayar tasarımlarıyla uğraşmasa bile çoğu insanın kullandığı Adobe Photoshop uygulaması bilgisayar dünyasının en güçlü yazılım uygulamalarından birisidir. Vektörel işlemlerde, yazı işleme alanında; bit resim işleme uygulamasında tercih edilen ilk yazılım olan Adobe Photoshop uygulaması alanında dünyanın en önde gelen yazılımıdır.

Adobe Photoshop Hangi Amaçla Kullanılır?

 • Profesyonel olarak fotoğrafçılıkla uğraşan insanların çektikleri fotoğrafları düzenlemelerinde,
 • Yazılı olarak üretim yapan insanların kaleme aldığı yazılarına ekleyecekleri fotoğrafları oluşturmalarında,
 • Tasarladığı kıyafetlerin en ince ayrıntılarına hâkim olmak isteyen modelistlerin çalışmalarında,
 • Reklamcılıkla uğraşan insanların yapacakları afiş, el ilanları, kitap kapakları, logolar, amblemler gibi tanıtım ürünlerini oluşturmalarında kullanılmaktadır.

Adobe Programları Türevlerine göre altyapısı son derece profesyonel olan Adobe Photoshop uygulaması aynı zamanda sosyal medya üzerinden paylaşacağımız fotoğraflarda uygulayacağımız photoshop işlemi için de kullanılacak programlar arasında bir numaradır.

 • Adobe Illustrator

Bilgisayar, macbook gibi iletişim araçlarını her an yanımızda gezdiremeyeceğimiz için üretilmiş olan cep telefonlarımızın altyapıları maalesef bazı dosya biçimlerini açmakta yetersiz kalırlar. PDF, al, SVG, EPS gibi dosya biçimlerini açmak için Adobe firması tarafından geliştirilen ve vektörel bir çizim yazılımı olan Adobe Illustrator yazılımı, dünyada profesyoneller tarafından en çok tercih edilen ve kullanımı rakiplerine göre kolay olan bir tasarım uygulamasıdır. Adobe Illustrator uygulaması, Türkçe’nin de içinde bulunduğu tam 24 dilde profesyonellere hizmet vermektedir.

Adobe Illustrator Hangi Amaçla Kullanılır?

 • Site ara yüzleri oluşturmak isteyen internet kullanıcıları,
 • Kartvizitlerinin üzerine yazacakları bilgileri düzenlemek isteyenler
 • Karikatürlerini, çizdiği resimleri amacına uygun bir şekilde oluşturmak isteyen sanatçılar,
 • Kara kalem çalışmaları, afiş ve poster uygulaması yapmak isteyenler tarafından kullanılmaktadır.
Adobe Illustrator Ve Adobe Photosohp Arasındaki Fark

Adobe Programları genel olarak aynı nitelikli işlemler için kullanıldığı düşünse de adobe illustrator ve adobe photoshop uygulamaları arasında önemli bir fark bulunmaktadır. Adobe Photoshop uygulaması piksel tabanlı bir uygulama olmasına rağmen Adobe Illustrator vektörel tabanlı bir uygulamadır.

Vektörel tabanlı uygulamalarda çalışma yapıldıktan sonra bir değişiklik meydana getirilecekse ve bu değişiklik yapılırken herhangi bir kalite kaybı olmaması isteniyorsa vektörel tabanlı uygulamalar seçilmelidir.

3) Adobe InDesign

Adobe Programları Genel olarak yazım ile ilgili işlerde çalışan insanların kullandığı bir program olan InDesign, Adobe’ nin diğer bütün uygulamalarında olduğu gibi alanında öncü olan bir uygulamadır. Dünya’nın en önde gelen gazetelerinden New York Times bu uygulama üzerinden hazırlanarak okuyucularına servis edilmektedir.

Adobe InDesign Hangi Amaçla Kullanılır?

 • Yazılı bir metnin belli bölgelerine yerleştirilecek görüntülerde,
 • Bir videonun üzerine eklenecek fotoğrafların geçiş efektlerinin yapılmasında,
 • E-dergi, gazete gibi alanlarda faaliyet gösteren insanların yapacakları çalışmalara ekleyecekleri tasarımları desteklemelerinde kullanılmaktadır.

Özellikle geçiş efektlerinde oldukça hoş görüntüler ortaya çıkaran Adobe InDesign uygulaması son dönemde geliştirdiği uygulamalarla en büyük rakibi olan FreeHand’ in önüne geçmiştir. Çok sayfalı içeriklerin işlevselliğini kusursuz bir şekilde koruyan ve yapacağınız işler sonrasında çalışma hızınızı kesmeden yaratıcılığını destekleyecek olan bu uygulamanın bir diğer önemli özelliğiyse hem Mac OS hem de Windows sürümleri üzerinde sorunsuz bir şekilde çalışmasıdır.

4) Adobe After Effect

Adobe After Effect uygulaması, televizyonlarda izlediğimiz reklamlar oluşturulurken kullanılsa da ana kullanım alanı hareketli grafiklerdir. Yani aynı anda birçok videoyu bir araya getirerek onları tek bir kare içerisine sığdırmak olarak da tanımlanabilir. Farklı bölgelerde ayrı zaman dilimlerinde çekilmiş videoları bir araya getirerek sanki bu görüntüler tek bir yerde çekilmiş gibi ekrana yansıtmamızı sağlan Adobe After Effect uygulaması işlevsellik bakımından sağladığı kolaylıktan dolayı çoğu televizyoncunun kullandığı bir uygulamadır.

Adobe After Effect Hangi Amaçla Kullanılır?

 • Birden çok hareketli görüntüyü ya da fotoğrafı aynı kare altında birleştirmek için
 • Dikkat çekilmek istenen kareleri belirginleştirmek amacıyla
 • Alt yazıları ve durağan bir şekilde olan animasyonlara hareket kazandırmak için kullanılmaktadır.

Kullanım alanı son derece geniş ve kullanımı kolay olan Adobe After Effect, genel olarak halk arasında “montaj” olarak bilinen istenmeyen görüntüleri kesmek için kullanılmaktadır. Sadece televizyoncuların değil aynı zamanda çektiği bir videoda beğenmediği kısımları silmek isteyenlerin de başvurduğu bu uygulama Youtube için içerik hazırlayan fenomenlerin de sık sık başvurduğu bir aplikasyondur.

5)  Adobe Premiere Pro

Adobe Programları içerisinde genel olarak profesyonellerin kullandığı bir uygulama olan Adobe Premiere Pro en popüler video düzenleme uygulamaları arasındadır. TV karşısında izlediğimiz ve bizi saatlerce ekran başına kilitleyen dizilerin çekimlerinde kullanılan bu uygulama, eğlence amacıyla çektiği videoları düzenlemek için de bir sürü insanın kullandığı kullanımı oldukça basit bir içeriktir.

Adobe Premiere Pro Hangi Amaçla Kullanılır?

 • Fade geçiş efektlerinde ya da sinematik yazı efekti hazırlanmasında,
 • Tek bir görüntü üzerinden yapılacak montaj işleminde,
 • Zihinsel dünyanızda kurguladığınız fikirlerinizi programa aktarmada,
 • Farklı ses ve görüntü efektleri yaratmak, altyazı eklemek ve bu altyazıları istenen renklerde meydana getirmek için kullanılır.

Adobe Premiere Pro uygulamasının bir diğer özelliği de ilk bilgisayar tabanlı olmayan kurgu sistemi olmasıdır. Temel özelliği kurgu ve montaj uygulamalarının gerçekleştirilmesi olan bu program Adobe’ nin diğer programlarına nazaran daha geride kalmış bir uygulama olmasına rağmen kullanımının basitliği ve kullanıcıların istediği mükemmel işlevselliği sağlamasından dolayı bazı içerik üreticileri tarafından tercih edilmektedir. Panda Medya Web Tasarım tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.